Odtwórstwo historyczne i LARP-y

Wszystko, co oferujemy w ramach sklepu Gildii Silber, to ręcznie wytrwaszane przedmioty przeznaczone dla amatorów dwóch form – rekonstrukcji (odtwórstwa historycznego) i LARPów.
Dwa słowa zatem o obydwu tych grupach i o tym, co mogą dla siebie u nas znaleźć.

Odtwórstwo historyczne – w ostatnich latach bardzo prężnie rozwija się w kręgach miłośników historii w Polsce i na świecie. Nie jest w żaden sposób sformalizowane i może właśnie dzięki temu wyzwala wiele entuzjazmu i energii ludzi, dla których ogólnie pojęte dawne czasy są pasją.

Odtwórstwo ma wiele odcieni:
  • archeologia doświadczalna to pomocnicza dla samej archeologii forma testowania w praktyce hipotez, dotyczących budowy narzędzi, rekonstruowania przedmiotów i strojów i sprawdzania ich funkcjonalności
  • turnieje i ligi walk – dla wielu amatorów odtwórstwa jest podstawowym zainteresowaniem, chodzi o odbywające się na zasadach sportowych potyczki, turnieje i całe rozgrywki ligowe drużyn i wojowników. Dotyczy to głównie rekonstruktorów epoki średniowiecza.
  • festiwale i imprezy – to miejsca, gdzie rekonstrukcja najczęściej styka się z ludźmi spoza niej. W ciągu roku w całym kraju odbywa się niezliczona liczba takich imprez, począwszy od olbrzymich i nastawionych wyłącznie na prezentację rekonstrukcji imprez, jak Festiwal Słowian i Wikingów na Wolinie czy bitwa grunwaldzka, a skończywszy na lokalnych piknikach i festynach, gdzie pojawiają się grupy rekonstrukcyjne.
  • widowiska – to domena rekonstruktorów późnych epok, widowiska przedstawiające przebieg jakiegoś wydarzenia historycznego (np. Noc Listopadowa czy sceny z Powstania Warszawskiego) mają przybliżać widzom realia epoki i historyczne fakty.

Oprócz tego rekonstruktorzy spotykają się na niezliczonych zamkniętych imprezach, wymieniając doświadczeniami, trenując i bawiąc się. Ważną częścią tej pasji jest poszukiwanie i opracowywanie informacji o materialnych elementach danej epoki, większość rekonstruktorów szyje swoje stroje samodzielnie, wielu, w tym i my, uczy się któregoś z dawnych rzemiosł, aby przedmioty na użytek innych i na sprzedaż wykonywać własnoręcznie.

Odtwórstwo historyczne stanowi genialne uzupełnienie szkolnej i akademickiej wiedzy historycznej, a jednocześnie posiada nieoceniony wprost potencjał edukacyjny. Dzieci i młodzież jest w stanie zainteresować i zafascynować historią nieporównanie bardziej niż najlepsze nawet książki i wykłady.

Dla mnie osobiście – i myślę, że wielu rekonstruktorów dzieli to odczucie – odtwórstwo jest szansą na doświadczenie historii bardziej, intensywniej niż intelektualnie, oprócz wiedzy poznać smaki, kolory, dotknąć, sprawdzić, jak działa i spróbować zrozumieć atmosferę. Moja pasja, która zaprowadziła mnie kiedyś na studia historyczne, w ten sposób nabiera zupełnie innego wymiaru, wymiaru przeżycia swoistej przygody.

Co dla rekonstruktorów u nas:
wielu naszych rzemieślników wykonuje przedmioty, będące rekonstrukcją bądź interpretacją znalezisk. W dziale wyrobów skórzanych można znaleźć historyczne kaletki, ale także skórzane karwasze, co prawda niehistoryczne dla epoki, ale używane powszechnie jako sposób na uniknięcie połamania przedramion w walce. W dziale kowalstwa można zamówić u Halfgara noże według historycznego wzoru, miecze, a nawet tarcze, a także historyczne narzędzia i sprzęty obozowe. Dział strojów oferuje dzieła rąk „Olof” Nigbor z Kramu Rudych, która jest fachowcem w kwestii interpretacji znalezisk tekstylnych i rekonstrukcji ubioru.

Większość naszych dzieł dotyczy epoki średniowiecza.

LARP – czyli Live Action Role Playing, to niezwykle rozwinięta w Polsce i na świecie forma rozrywki i także obejmuje wiele różnych form. O LARPach, ich formach i rodzajach, sami larpowcy zapisali niezliczone strony, istnieją rozmaite systemy gry, odbywa się nawet naukowa konferencja, dotycząca LARPów. W duzym skrócie – larp polega na improwizowanej grze, w której uczestnicy wcielają się w wybrane postaci i jako te postaci przeżywają przygody, są poddawani rozmaitym emocjom i podejmują decyzje, których konsekwencje są odczuwalne, dopóki są w trakcie gry.

Integralną częścią LARPów, istotną w róznym stopniu zależnie od rodzaju gry, jest możliwość improwizowanej (zwykle) gry aktorskiej, a także scenografie, stroje i rozmaite przedmioty, wytwarzane na potrzeby zabawy. Istnieją także formy gry, gdzie ani scenografia, ani akcesoria nie są potrzebne, a gra skupia się głównie na emocjach. Miłośnicy tej formy siłą rzeczy mogą niewiele ciekawego znaleźć w Gildii Silber. Larpy dają możliwość bardzo intensywnego przeżywania sytuacji w oderwaniu od własnego życia i własnych problemów. Gra może być równie dobrze radosną przygodą z dużą ilością potyczek i adrenaliny, jak i poważną psychologiczną rozgrywką, może toczyć się w dowolnym uniwersum, w światach fantasy lub w każdej innej rzeczywistości. Liczy się mocne przeżycie, intensywne emocje i dobra zabawa.

Larpy terenowe, na których głównie się skupiamy, to zwykle ten pierwszy rodzaj gry. Uczestnicy przygotowują do takiej gry wyszukane stroje, broń do bezpiecznej walki, artystyczne charakteryzacje i fantastyczne akcesoria. Wszystkie te elementy (na razie oprócz elementów charakteryzatorskich) można zakupić lub zamówić u naszych rzemieślników. Ponieważ sami prowadzimy obozy LARPowe, wiemy, jak tworzyć stroje i akcesoria, które sprawdzą się w grze w terenie, w ruchu, przy zmiennej pogodzie. Kładziemy tu nacisk tak na urodę przedmiotu, jak i funkcjonalność.

Miłośnik LARPów znajdzie tutaj:

  • rozmaite wyroby skórzane, torebki, sakiewki, elementy ochronne (karwasze, naramienniki)
  • ozdoby stylizowane na światy fantasy
  • stroje
  • noże obozowe
  • broń larpową

 

Na koniec trzeba dodać, że choć wielu ludzi, tak jak ja, działa w obydwu środwiskach, to obie te grupy nie przepadają za sobą. Obie grupy łączą głębokich pasjonatów, ludzi mocno zaangażowanych w daną działalność, którym zdarza się mieć trudności ze zrozumieniem innej fascynacji. Odtwórcy śmieją się z wymyślanych i fantastycznych strojów na LARPach, larpowcy – z drętwych imprez „rycerskich”, na których głównie się wygląda. Ale prawda jest taka, że oba te środowiska wiele łączy i choć na razie nie istnieje szerszy nurt, który łączyłby historyczną rekonstrukcję materialną z grą fabularną, generującą emocje – to szczerze mam nadzieję, że on w końcu powstanie. Obydwa te rewelacyjne hobbies są tego warte, bo mogą się nawzajem niezwykle wzbogacić.

Póki co, w naszym małym sklepiku próbujemy łączyć oba środowiska za pomocą wytwarzanych przez nas przedmiotów. Tak więc – rekonstruktorów i larpowców gorąco zapraszamy do zakupów! :)

 

Magdalena „Indiana” Baraniak